Main menu
magbo system

Marta Kowalczyk urodziła się w 1991 roku w Koszalinie. Laureatka Medalu Magna Cum Laude, nominowana do Nagrody Księcia Anglii za artystyczne dokonania. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat w ZPSM im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie.

W 2012 roku z wyróżnieniem ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Profesora Jana Staniendy. W 2015 roku z najwyższym wyróżnieniem ukończyła studia magisterskie w Royal Academy of Music w Londynie, gdzie kształciła się u Profesora Gyorgy Pauka. W roku 2015/2016 Marta kontynuowała studia w Royal Academy realizując prestiżowy program dla solistów, będąc jednocześnie studentką Maestro Salvatore Accardo w Stauffer Academy w Cremonie.

We wrześniu 2015 Marta wraz z pianistą Łukaszem Chrzęszczykiem zdobyła Grand Prix i dwie Nagrody Specjalne na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej w Lusławicach. Ponadto jest laureatką, między innymi, Konkursu Eurowizji dla Młodych Muzyków “Eurovision Young Musicians”, I nagrody oraz specjalnej nagrody European Union of Music Competitions for Youth za największą indywidualność artystyczną na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Bled (Słowenia), I nagrody oraz nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie im. P. Konjovica w Belgradzie i III nagrody na Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Poertschach (Austria). W 2014 roku Marta zwyciężyła w Konkursie Bach Solo Violin Prize w Londynie. Do jej ostatnich osiągnięć należą Nagroda Specjalna podczas China International Violin Competition w Qingdao oraz II Nagroda na Międzynarodowym Konkursie na Skrzypce Solo im. Tadeusza Wrońskiego w Warszawie.

Marta otrzymała stypendia i nagrody Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Martin Musical Scholarship Fund, Fundacji Stephen Bell Trust, Kirckman Concert Society, Park Lane Group, Fundacji Sinfonii Varsovii, Fundacji Pro Polonia Society oraz programu stypendialnego “Młoda Polska”. Marta koncertowała w większości krajów Europy, w Chinach, Korei Południowej, Kanadzie i USA. Wielokrotnie występowała z Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej; koncertowała także,między innymi, z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej podczas Festiwalu “Chopin i Jego Europa pod batutą Maestro Antoniego Wita, Orkiestrą Sinfonia Varsovia pod batutą Maestro Jacka Kasprzyka, Orkiestrą Filharmonii Szczecińskiej pod batutą Maestro Michała Dworzyńskiego, Polską Orkiestrą Radiową pod batutą Maestro Łukasza Borowicza, Orkiestrą Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrą Filharmonii Opolskiej, Orkiestrą Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestrą Symfoniczną z Klagenfurtu. Jako solistka występowała na wielu znamienitych festiwalach: Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena, podczas którego Marta wykonała Koncert Potrójny Beethovena, Festiwal Chopin i Jego Europa, Festiwal Busan Maru w Korei Południowej, Festival Musica di Collina w Lapedonie we Włoszech, Festiwal w Salerno, Chamber Music Festival w León w Hiszpanii, Festiwal Wieczory w Arsenale we Wrocławiu, Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju i wiele innych.

Jako kameralistka Marta regularnie występuje w duecie z pianistką Somi Kim. Duet na swoim koncie wiele nagród i odbytych koncertów. W 2013 roku zwyciężył w przesłuchaniach Park Lane Group w Londynie, co zaowocowało zaproszeniami na wiele koncertów w Wielkiej Brytanii, między innymi w Purcell Room w Southbank Centre, gdzie duet Kowalczyk-Kim wykonał Sonatę Nr 2 Maestro Krzysztofa Pendereckiego w obecności kompozytora. Duet wystąpił między innymi, w Wigmore Hall w Londynie, St Martin-in-the-Fields, St James’s Piccadilly, Westminster Abbey, Museo del Violino w Cremonie. W 2016 roku zadebiutował w słynnej sali koncertowej Concertgebouw w Amsterdamie. W sezonie 2018/19 Marta wystąpi, między innymi, podczas Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie; wykona Concerto Doppio Pendereckiego z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Johna Axelroda. W kwietniu 2019 roku Marta towarzyszyła Maestro Bruno Giurannie na Festiwalu muzyki kameralnej La Musica na Florydzie.

Od 2017 roku Marta jest koncermistrzem Orkiestry Symfonicznej w Bazylei.

‘…great performance of a great work, powerfully argued and animated with a breathtaking range of colour, tone and inflection…’The Times

Marta Kowalczyk jest reprezentowana przez Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena.